DUYURU

ANKARA BAROSU’NDAN KANUNSUZ POLİS MÜDAHALESİ İÇİN SUÇ DUYURUSU

Ankara Barosu, Ankara Üniversitesi Cebeci Yerleşkesi’ndeki KHK protestosuna yönelik kanunsuz polis müdahalesi nedeniyle Ankara Valisi, Ankara Emniyet Müdürü ve müdahalede görev alan polisler hakkında suç duyurusunda bulundu.

Ankara Barosu Başkanlığı tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunulan suç duyurusu dilekçesinde, 686 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile meslekten ihraç edilen akademisyenlere destek vermek için 10 Şubat 2017 tarihinde Ankara Üniversitesi Cebeci Yerleşkesi’ne giden milletvekili, akademisyen ve öğrencilere yerleşke önünde ve yerleşke içerisinde polis tarafından müdahalede bulunulduğu anımsatıldı.

Dilekçede, Polis Vazife Salahiyet Kanunu’nun, polisin üniversite yerleşkeleri ve eklentilerinde bir müdahalede bulunabilmesini, rektörün polisi yerleşkeye davet etme şartına bağladığı vurgulandı.

Suç duyurusunda, “Cebeci Yerleşkesi’nde kolluk tarafından yapılan işlemler herhangi bir kanun hükmüne dayanmadığından kolluğun meşru bir yetkisinden bahsedilemeyeceği ortadadır. Gözaltı işlemleri sırasında kullanılan fiziksel güç, yaralama suçunu; gözaltına alarak emniyete götürmek, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma suçunu ve nihayetinde eylemlerin tümü, görevi kötüye kullanma suçunu oluşturmaktadır” denildi.

Dilekçede, Ankara Valisi Ercan Topaca, Ankara Emniyet Müdürü Mahmut Karaaslan ve gözaltı işlemlerini gerçekleştiren polisler hakkında Türk Ceza Kanunu’nun kasten yaralama suçunu düzenleyen 86, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma suçunu düzenleyen 109 ve görevi kötüye kullanma suçunu düzenleyen 257’nci maddeleri uyarınca kamu davası açılması talep edildi.

Suç duyurusu dilekçesine ulaşmak için tıklayınız.