BASIN AÇIKLAMASI

AVUKATLARI BAKTIKLARI DAVALARLA ÖZDEŞLEŞTİREN, YARGIYA TAŞINMIŞ UYUŞMAZLIKLARIN MÜSEBBİBİ OLARAK GÖREN ZİHNİYETİ NEFRETLE KINIYORUZ

Kamu hizmeti gören avukatlara yönelik sözlü, fiili ve silahlı saldırılara ne yazık ki bir yenisi daha eklendi.

Bursa’nın Gemlik ilçesinde silahlı bir saldırgan, 4 Temmuz 2017 tarihinde eski eşini yaraladıktan sonra eski eşinin vekili Av. Özgür Aksoy’u bürosunun önünde, Polis Memuru İdris Büyükdönmez’i de Gemlik Adliyesi’nde silahla vurarak öldürdükten sonra intihar etti.

Ankara Barosu olarak, Bursa Barosu’na kayıtlı meslektaşımız Av. Özgür Aksoy ve Polis Memuru İdris Büyükdönmez’i kaybetmiş olmanın derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Aksoy ve Büyükdönmez’e Allah’tan rahmet; ailelerine, yakınlarına, Bursa Barosu’na, Türk Polis Teşkilatı’na ve tüm meslektaşlarımıza başsağlığı diliyoruz.

Avukatları baktıkları davalarla özdeşleştiren, yargıya taşınmış uyuşmazlıkların müsebbibi olarak gören zihniyeti ve avukatları hedef alan sözlü, fiili ve silahlı saldırıları, bu vesileyle bir kez daha nefretle kınıyoruz.

Avukatlar bağımsız savunma makamını temsil etmekle beraber yargının vazgeçilmez bir parçasıdır. Ankara Barosu olarak meslektaşlarımızın vekaleten katıldıkları davalara konu olan uyuşmazlıkların tarafı olmadıklarını; sadece müvekkillerinin haklarını savunduklarını bir kez daha kamuoyunun dikkatine sunuyoruz.

ANKARA BAROSU BAŞKANLIĞI